Party: Tanghetto (Argentyna)

> >
Tanghetto (Argentyna)

Club: Blue Note Poznań

Geht: 25
Datum: 03.01.2018 20:00
Adresse: ul. Kościuszki 79, Poznan, Poland | Auf der Karte anzeigen »

Schließe dich an »

Partybilder

Wir melden uns, sobald die Partybilder hinzugefügt wurden

Party: Tanghetto (Argentyna)

Najważniejszy zespół współczesnej sceny tangowej Buenos Aires powraca do Blue Note i rozpoczyna tym samym trasę na 15-lecie grupy ! Muzyczny język Tanghetto tworzy fuzja dźwięków pochodzących z różnych źródeł (tango, rytmy latynoskie i elektronika). Bandoneon występuje często w roli wokalisty, a towarzyszą mu inne instrumenty akustyczne oraz szeroki wachlarz brzmień wytwarzanych przez syntezatory i samplery.

Podczas koncertu oczarują nas tańcem Agata Czartoryska i Michał Kaczmarek z Casa Buena. Michał, jak zazwyczaj, wprowadzi nas opowieściami o tangu w klimaty Buenos Aires, a CJO Kontakt zadba o to, abyśmy wszyscy mówili nagle po hiszpańsku, a także rozlosuje bony na kursy języka w 2018 roku.

O Tanghetto:
W 2004 roku zespół wydał swój debiutancki album EMIGRANTE, który zainicjował nową falę we współczesnym tangu. DESENCHUFADO – najnowszy, ósmy już, album grupy Tanghetto – zdobył dla zespołu szóstą nominację do Nagrody Gardela, najważniejszych odznaczeń przemysłu muzycznego Argentyny, których dwie statuetki zespół już otrzymał za oryginalność i innowacyjność w tak wiekowym już stylu.
Tanghetto eksperymentuje z różnymi i czasami rozbieżnymi elementami muzycznymi, które w tangu należy nazwać progresywnymi. Tango klasyczne wzbogacane jest szczyptami rocka, funku i jazzu. Tytuł albumu, wedlug Maxa Masriego, lidera zespołu, odnosi się do otwartej na nowości postawy zespołu, który odważnie tworzy współczesne tago.
Tanghetto jest bez wątpienia zespołem, który oprócz pionierskiego łączenia muzyki Buenos Aires z dźwiękami elektronicznymi, wyniósł zamysł muzyki neotango na wyżyny. Obchodził swoje dziesięciolecie, mając na koncie wydane 7 albumów studyjnych (wszystkie osiągnęły w Argentynie status złotej lub platynowej płyty), DVD z koncertu na żywo, podwójny album na żywo, ścieżki dźwiękowe, sześć nominacji i dwie zdobyte statuetki Muzycznej Nagrody Gardela (2009 i 2012) oraz trzy nominacje do nagród Latin Grammy (2004, 2005, 2015).
Zaprezentowali swoją muzykę w ponad 25 krajach świata i wciąż zaskakują innowatorskimi nagraniami studyjnymi, jak również nadzwyczajnymi widowiskami audiowizualnymi, które zawierają w sobie także elementy tańca. Często też zaskakują publiczność zaproszonymi gośćmi.
Zespół, którego liderem jest Max Masri – najmłodszy i ostatni z uczniów legendy tango, Virgilio Expósito – uczcił dziesięciolecie swojej kariery artystycznej wydaniem podwójnego albumu „Vivo”, na który składają się utwory nagrane w 10 miastach świata podczas ostatnich 5 lat. Obydwie części płyty „Vivo” były oddzielnie nominowane do Nagrody Gardela, a część „Milonguero” została nagrodzona w kategorii Najlepszy album tanga alternatywnego. Tym samym zespół zdobył drugą statuetkę w swojej historii.
Pod koniec 2017 roku zespół dał koncerty w 2 najważniejszych obecnie salach Buenos Aires, promując swoją ostatnią płytę ARGENTINOS, do której zaprosił największe sławy muzyki argentyńskiej, jak Pedro Aznar, Amelita Baltar, Fito Paez czy Peteco Carabajal. Sezon 2017 Tanghetto zakończyło wielkim show dla 55 000 osób na obchodach 150-lecia miasta Olavarría.
– Wydawałoby się, że to zaledwie wczoraj eksperymentowaliśmy w studiu, tworząc muzykę, która zdawała się być herezją, a okazała się być naprawdę nowym i autentycznym brzmieniem – mówi Masri. – W ciągu tych ponad 14 lat mieliśmy okazje przeżywać najsilniejsze z emocji: zdobyliśmy Nagrody Gardela, rywalizowaliśmy z Yo-Yo Ma na Grammy, występowaliśmy w BBC czy w Chicago Symphony Hall, graliśmy dla 500 par tańczących tango w Tate Gallery w Londynie podczas jednego z ważniejszych festiwali, jak również dzieliliśmy scenę z postaciami takimi jak Gilberto Gil czy Carlinhos Brown w Rio, a graliśmy w tak różnych miejscach jak Ciudad Juárez czy Ateny w momencie wybuchu greckiego kryzysu.
Nazwa Tanghetto (połączenie słów „tango” i „ghetto”), jak i idea stojąca za pierwszą płytą EMIGRANTE (pol. EMIGRANT), mają swe źródło w doświadczeniach przeżytych w "Małych Argentynach", społecznościach Argentyńczyków żyjących na emigracji.
– To właśnie ci emigranci podczas wielu naszych występów w różnych częściach świata podchodzą do nas i opowiadają nam, jak na różne sposoby nasza muzyka była dla nich ważna w trudnych momentach ich życia prowadzonego z dala od rodzinnego kraju. Jest to zawsze dla nas ogromny, nieporównywalny z niczym, zaszczyt – mówi Masri.

Bilety: 65 zł – pierwsza pula, 80 zł – druga pula