Party: KINGA RATAJ: FADO
Startseite > Blue Note Poznań > KINGA RATAJ: FADO
Artystka, w języku Królowej Fado – Amalii Rodrigues, opowiada nam o saudade – nostalgii, nieokreślonej tęsknocie za niezrealizowanymi marzeniami, miłości, śmierci, kontemplacji przemijania, odbieranej z subtelną dumą i radością. Fado to nie tylko tristeza (smutek), to także smak wina, radość życia, energia i miłość… Ta spełniona.
Śpiew fado odzwierciedla naturę Portugalczyków, ich wiarę w przeznaczenie, dominację duszy i serca nad rozumem. Fado nie można wytłumaczyć ani opisać, musi być silnie odczuwane, doświadczane… Trzeba je przeżyć.
Pieśni z repertuaru m.in. Amalii Rodrigues, Dulce Pontes czy Beatrice Conceição Kinga Rataj ukazuje we własnych, niepowtarzalnych interpretacjach, sięgając niejednokrotnie do stylistyki innych południowych kultur. Podczas koncertu artystka wykonuje zatem nie tylko fado tradycyjne, wywołujące prawdziwe wzruszenie… Ale próbuje też łączyć ów gatunek z jazzem, tango czy flamenco, a pomagają jej w tym znakomici muzycy, dzięki czemu każdy występ to muzyczna uczta i dobra zabawa.
Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce. W 2006 roku w Krakowie zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jest Laureatką Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Drugiego Festiwalu Twórczości Marka Grechuty Korowód, a także dwukrotną zwyciężczynią w legendarnym konkursie w krakowskiej Rotundzie Śpiewać każdy może.
Kinga Rataj z sukcesem brała udział w wielu ważnych projektach muzycznych: dwukrotnie występowała w ramach Międzynarodowego Festiwalu Ballady Europy w Niepołomicach. W 2010 roku w koncercie finałowym Klimaty zaśpiewała obok Anny Marii Jopek, a już rok później pokazała się z koncertem pieśni portugalskich, który wzbudził zachwyt wśród publiczności Krakowa, Warszawy, Gdańska i wielu innych miast. Koncert ten został niezwykle entuzjastycznie przyjęty podczas Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie, podczas X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie, Letniego Festiwalu Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie, warszawskiego Festiwalu ArtPark 2012, a także kilkakrotnie w ramach Ethno Jazz Festival we Wrocławiu oraz wielu innych.
W portugalskich pieśniach fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie we wrześniu 2013 roku. Została również zaproszona na Międzynarodowy Festiwal Inter Fado w Katalonii.
W trakcie swojej kariery niejednokrotnie występowała obok najbardziej znamienitych osobowości polskiej sceny, by wymienić chociażby Grzegorza Turnaua, Kubę Badacha, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Jorgosa Skoliasa, Joannę Słowińską, Joao de Sousa.
Kinga Rataj – śpiew, Marek Bazela – fortepian, Martin Złotnicki – gitara klasyczna, Michał Braszak – kontrabas, Łukasz Kurzydło – instrumenty perkusyjne, cajon.
Bilety:
35 zł
(dostępne w sprzedaży on-line, w Centrum Informacji Miejskiej oraz w biurze klubu).