Party: CHOCHLA LITERACKA - Poeci rocka, czyli sex, drugs and literature #ArtCafe Barakah
Startseite > ArtCafe Barakah > CHOCHLA LITERACKA - Poeci rocka, czyli sex, drugs and literature #ArtCafe Barakah
Wir melden uns, sobald die Partybilder hinzugefügt wurden
Przez długi czas jej istnienia, nikt nie przywiązywał do poezji śpiewanej większej wagi - nie analizowano jej, nie celebrowano. Bo też poezja, którą się śpiewa, nie jest najzwyczajniej przez poetów do poezji zaliczana. Co jednak zrobić, gdy traktuje się teksty rockowych wykonawców jako poezję jako taką? Okazuje się, że mamy do czynienia z niezwykle barwną i osobliwą formą poetyckiej ekspresji.
„Nie wiem, czy Bruce Springsteen albo Frank Zappa zostaną zaproszeni na jakieś forum w rodzaju ‘Portery International’, a wiem, że Bob Dylan trafia na warsztat krytyków literackich dopiero dziś, kiedy przestał już być młodziutkim idolem młodzieży. I nie ma w tym nic dziwnego. Rola muzyki rockowej w przebijaniu nowego sposobu życia i środków wyrazowych służących ukazywaniu nowego sposobu przeżywania świata rośnie bardzo szybko, ale najszybciej przez ostatnie dwadzieścia, dwadzieścia pięć lat" - pisał kiedyś Marek Zgaiński dziennikarz, dramaturg i tłumacz takich klasyków jak Pink Floyd, Frank Zappa, czy Bob Dylan.
Zapraszamy Was na wieczór w szalonym rytmie rockowych riffów. Tej nocy duchy wszystkich wielkich legend muzyki przybędą do nas na spirytystyczny seans, który trwać będzie do rana – obiecujemy Wam wykwintny i mocny dobór tekstów, konkursy z cennymi nagrodami i oczywiście masę dobrej muzyki granej na żywo. Pamiętajcie! Naszym spotkaniom towarzyszy formuła Open Micophone, a liczba debiutujących na naszej scenie twórców ciągle rośnie! – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi utworami lub zaprezentować ulubione fragmenty cudzej twórczości. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, i diabły wiedzą, czym jeszcze!
Twórcy Chochli literackiej to przede wszystkim trójka młodych twórców, których w grupę literacką połączyła praca nad Nocami Waniliowych Myszy, autorskim projektem Teatru Barakah będącym cyklem spektaklów z elementami kabaretu i piosenki, które cieszą się dużą popularnością w krakowskim świecie rozrywki i kultury. Od ponad roku przygotowują dla ArtCafe Barakah spotkania z literaturą, na których panuje zasada open microphone – każdy może zaprezentować swój ulubiony fragment lub własną twórczość. Nie brakuje również muzyki a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.
✒ Przygotowanie:
Dawid Barański – ukończył zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, usiłuje skończyć dziennikarstwo; jak może to jeździ z plecakiem i bez celu; jak musi, to pisze, choć zdarza się, że pisze jak chce; z natury cynik i malkontent, ale ma znajomych; publikował w „Drugim Obiegu” i na portalu kulturatka.pl; udziela się w redakcji festiwalowej PKO OFF Camera i uzewnętrznia w niezależnym magazynie „Krata Kultury”;
Amadou Guindo – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim; poza tym niepoprawny optymista i niespokojna dusza z kompleksem Piotrusia Pana; Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w „Magazynie” oraz „Dzienniku Polskim”; po wyczerpującej publicystycznej tułaczce odnalazł swój artystyczny zakątek w niezależnym magazynie kulturalnym „Krata Kultury”; w chwilach wolnych od marnowania czasu na kulturę prowadzi szkolenia z języka angielskiego; złoty człowiek – jak nie pije;
Grzegorz Like – kulturoznawca; z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania krzewiciel tradycji beatnikowskiej i rysownik; krakowski korespondent warszawskiego portalu Magazyn.pl, gdzie od przeszło dwóch lat zajmuje się konstruktywną krytyką literacką i relacjonowaniem krakowskich festiwali (m.in. Conrad Festiwalu i Festiwalu im. Czesława Miłosza); ma na swoim koncie wywiady z takimi ludźmi jak Mark Danner, Jan Jakub Kolski, Paul Auster, Raja Shehadeh i Marcin Meller; obecnie studiuje dziennikarstwo i grozi, że wyda swój zbiór gonzo-reportaży, które własnoręcznie zilustruje.
_____________________________________________
⌚ Start: 22:00
☑ WSTĘP WOLNY